Що таке CLIL, або пізнаємо світ через англійську

Метод CLIL (Content and Language Integrated Learning або предметно-мовне інтегроване навчання) останнім часом набирає все більшої популярності у викладанні англійської мови. Простіше кажучи, CLIL це вивчення англійською (або іншою іноземною мовою) всіх або декількох предметів шкільної програми — це може бути навколишній світ, малювання, історія, географія, суспільствознавство, математика, хімія, біологія, література і навіть фізкультура.

Звичайно, в рамках мовних курсів або загальноосвітньої школи організувати повне вивчення предметів англійською досить складно, але елементи методики CLIL в уроки англійської впроваджуються неймовірно успішно. Наприклад, на одному занятті діти дізнаються про урок географія + англійска історію середньовічної Англії, відпрацьовуючи при цьому минулий час, на іншому — ставлять нескладний фізичний експеримент і обговорюють його, використовуючи ступеня сраненію прикметників; малюки, вивчаючи кольору, змішують фарби і дізнаються, скільки різних кольорів виходить з усього трьох — крсного, жовтого і синього. Навіщо це потрібно? Можна ж просто вчити англійську окремо, а біологію — окремо. Але ось виявилося, що такі комбіновані уроки істотно підвищують у дітей і підлітків мотивацію до вивчення мови. Дітям часто буває важко зрозуміти необхідність вивчення англійської. Вони, звичайно, знають, що він стане в нагоді їм коли-небудь в майбутньому, але це така смутно-віддалена перспектива, що вона не завжди достатньо мотивує, щоб прикладати зусилля до вивчення мови прямо зараз. А ось на уроці, де застосовуються технології CLIL, мова виступає вже не метою, а засобом вивчення іншого предмета, тобто учні бачать, що за допомогою англійського можна дізнаватися нову цікаву інформацію.

Вивчення мови відразу стає більш осмисленим, адже він використовується для вирішення конкретних завдань тут і зараз.Особливо добре те, що для уроків за методикою CLIL можна використовувати автентичні (тобто розроблені для носіїв мови) матеріали. Завдяки Інтернету у нас є доступ до величезної кількості неймовірно цікавих ресурсів. З дітьми, які почали займатися рано (років в 5-7), через певний час можна брати книги і історії, відео та навчально-ігрові сайти для дітей-носіїв на пару років молодше. З підлітками можна, наприклад, порівняти параграф з їх шкільного підручника з біології з параграфом на цю ж тему з американського чи британського підручника, знайти подібності та відмінності в подачі матеріалу. А можна побувати на екскурсії в одному з численних онлайн музеїв (їх зараз вже більше 300!), Побродити по будь-якому місту за допомогою Google Earth або подивитися відео хімічних експериментів на YouTube з подальшим обговоренням. підручники CLIL.

Завдяки цьому учні бачать, що англійська мова це не просто черговий предмет шкільної програми. Знання мови дає можливість знайти різноманітну інформацію практично на будь-яку тему і навіть займатися самоосвітою. Вивчення англійської набуває сенсу, якого не було б, якби учні просто виконували вправи з підручника.  Крім автентичних матеріалів, є і навчальні курси для вивчення англійської як іноземної в основі яких лежить методика CLIL. Прикладами таких лінійок з елементами CLIL можуть бути Оксфрдскі Show and Tell  для найменших (c 4 років), Incredible English (для дітей з 7 років), Oxford Discover (приблизно з 9 років), Кембріджський Primary Colours (з 7-8 років), Eyes Open (для молодших підлітків) або Макміллановский Inspiration (для підлітків).

Насправді це всього лише кілька прикладів, підручників з використанням CLIL зараз з’являється все більше і більше, так як ця методика завоевиевивает симпатії викладачів по всьому світу. Корисна інформація по використанню CLIL на уроках англійської є на сайтах One Stop English, British Council або CLIL Media. Сподіваюся, ця стаття була для вас корисною. Якщо є доповнення — пишіть, будь ласка, в коментарях. Удачі вам у вивченні англійської!

1 думки про “Що таке CLIL, або пізнаємо світ через англійську”

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fifteen − four =

Прокрутити вгору